„Azt éreztem, nincs vér az ereimben!” A bukás után sporttörténelmet író Mocsári Bence a Mandinernek
2024. szeptember 02. 17:19
A PSN Zrt. 24 éves versenyzője lenyűgöző teljesítménnyel az 5. helyen végzett a paralimpia triatlonversenyén (PTS5).
2024. szeptember 02. 17:19
5 p
4
1
99
Mentés
Vámos Tamás/Párizs
Nyitókép, fotó: MPB/Szalmás Péter
***
Amint azt az élete első paralimpiáján részt vevő Mocsári Bence a Mandinernek előzetesen megígérte, minden idők legjobb paratriatlon eredményét teljesítette a francia fővárosban zajló eseményen.
A 24 éves versenyző élete első paralimpiáján kiemelkedő eredményre készül, azzal együtt, hogy még mindig nem tudni: a paratriatlonisták úszhatnak-e majd a folyóban. Még az is előfordulhat, hogy az úszást teljesen törlik a programból, ami Bencének különösen rosszul jönne, hiszen ez a legerősebb száma.
Sokáig kérdéses volt, hogy a Szajna vízminősége és a gyakori esőzések miatt a klasszikus formában (a paratratlonistákra 750 méter úszás, 20 kilométer kerékpározás és 5 kilométer futás várt) megrendezhetik-e a viadalt – még halasztásra is sor került, ám aztán az égiek megkegyelmeztek a triatlonistáknak és hétfőn, nem sokkal dél után már Franciaország legismertebb folyójában szelhették a habokat a versenyzők. Köztudott, hogy Bencének a három szám közül az úszás az erőssége, ezért is érdekes, hogy miként vallott erről:
„Az úszás rajtja kemény volt, a sodrás segítette a lassúbb úszókat is, ez a magyarázata, hogy a híd alatt összezárt a mezőny. Ám egy pillanatra sem volt nyugi, mondhatom, hogy az egész úszás egy katyvasz volt... Amint visszafordultunk a sodrással szembe, picit megszakadtam, de nagy lelkierővel visszakapaszkodtam az élmezőnybe, végül harmadikként jöttem ki a Szajnából, de bevallom: közben azt sem tudtam hol vagyok, mi történik velem?”
Az úszás után jött a kerékpározás, amelynek során Bencének nem mindennapi megpróbáltatásokat kellett átélnie. Erre így emlékezett közvetlenül a verseny után:
„Az első körben utolértem az éllovasokat, de teljesen magamon kívül voltam, mert éreztem, hogy egyre szomjasabb vagyok. Ekkor jött egy kanyar, amelyről elfelejtettem, hogy nem derékszögű, hanem 120 fokos. El is estem, ráadásul elvesztettem a kulacsomat, és ezután nem volt frissitőm az egész versenyen. Éreztem, hogy nem folyik vér az ereimben, ez az oka, hogy hiába kapaszkodtam fel közben a második pozícióba, végül visszacsúsztam a harmadik helyre. Ez a szám is nagyon kemény volt!”
Ilyen előzmények után nem meglepő, hogy a futás is tartogatott váratlan meglepetéseket, ezt így idézte föl Mocsári Bence:
„Mondanom sem kell, a nem várt élményeket, a soha nem tapasztalt érzéseket hozó kerékpározás után élményszámba ment a frissítés, de ez már a futás közben nem szívódott fel a szervezetemben. De az utolsó erőtartalékaimat felhasználva beértem a célba. Mindehhez óriási segítséget nyújtott a szurkolók üdvrivalgása, lenyűgöző hangulatot teremtettek, ők vittek be engem a célba. Még sosem szerepeltem ennyi néző előtt! A negyedik hely közel volt, de a végeredmény kialakulásába nyilván közrejátszhatott a bukás is...”
Az elkövetkező évekről így vallott Bence:
„Az eredménnyel abszolút elégedett vagyok, szerintem szép jövő előtt állok, a következő, Los Angeles-i paralimpián pedig mindent beleadok a dobogóért! Most pedig megkeresem a családomat és a nyakukba borulok, hiszen az elmúlt időszakban rendkívül sok támogatást kaptam tőlük!”
Olimpia, labdarúgó Európa-bajnokság és persze, Szoboszlai Dominik minden mennyiségben – volt miből válogatni az óesztendő legnépszerűbb Mandiner-sporthírei között!
A birkózólegenda 77 évesen sem lassít: gyerekeket oktat, élménybeszámolókat tart. Mint meséli, súlyos autóbalesete is a jellemét formálta, ahogyan az apósával, Sinkovits Imrével folytatott, vasárnapi ebéd utáni beszélgetések is. Az életéről szóló könyv címe is sokatmondó: „Átmegyünk a falon”...
Már a nem mindennapi gyermekkor különleges jövőt ígért, amely bekövetkezett: klasszis öttusázónk 23 évesen teljesítette élete álmát, és egy csapásra nemzetközi ismertségre tett szert. Gulyás Michelle többek között azt is elárulta, hogy főhadnagyként és egykori szertornászként miként küzd majd meg az ORC-vel.
A sportvezető reméli, hogy legutóbbi kitüntetése nem egy életpálya lezárása, hiszen még rengeteg tennivalója akad. Személyes sikerének tartja, hogy Párizsban mindegyik magyar aranyéremért élőben szurkolhatott, és bízik benne, hogy a budapesti olimpia megrendezése nem csak egy álom marad. Interjúnk!